Video
Gas spring 295X1000N
Incl. VAT
5-10 business days delivery Trackable international shipping Secure payments
Add to cart
Lägg i kundvagnen
bet alt
  • Info
  • Stock status
    Product IDKS0028
    ManufacturerAGRILIFE
    CharacteristicsStroke length: 100 mm
    Technical specifications:
    - cylinder ends loops
    - length L max: 295 mm
    - body length: 176 mm
    - stroke length: 100 mm
    - body end: hole 8.2 mm
    - body diameter: 22 mm
    - shaft end: hole 8.2 mm
    - shaft diameter: 10 mm
    - force: 1000 N
  • Product groups
  • Gas Dampers
  • Reviews
Customers also bought
Door gas spring 340x250N for Valtra, reliable and durable for all types of work.
Stroke length: 125 mm
Add to cart
Info
Gas spring 275x350N for Case IH door window, efficient and reliable.
Stroke length: 85 mm
Safe and efficient shock absorber for 520X500NX200, strong performance.
Stroke length: 200 mm
Gas damper for 501X300N rear window Valmet, perfect for safety and stability.
Stroke length: 206 mm